FACTS

24. july 2017 at 13:19
001. Společnost Universal Studios zakoupila filmová práva už 8. února 2011.

002. 29. října 2015 bylo veřejně oznámeno, že Netflix bude vytvářet seriálovou adaptaci knihy se Selenou Gomez jako výkonnou producentkou.

003. Do role Hannah Bakerové měla být původně obsazená sama Selena Gomez. Ta ale roli odmítla, protože si myslela, že by se diváci soustředili především na ni a ne na ostatní herce a na samotné poselství celého seriálu.

004. Producenti hledali ty pravé herce pro jednotlivé role po celém světě. "Katherine Langford nám poslala svou nahrávku z Perthu v Austrálii. Jakmile jsme s ní pak měli sezení přes Skype, věděli jsme, že ona je ta pravá pro roli Hannah Bakerové!" řekla Selenina máma Mandy Teefey. Katherine se tak nepotkala s nikým ze štábu ani z producentů až do doby, kdy začalo natáčení.

005. Trvalo celých šest let, než scénáristé našli perfektní představitele pro role Hannah a Claye.

006. Brandon Larracuente přišel původně na konkurz, aby získal roli Justina Foleyho. Ta však nakonec připadla Brandonu Flynnovi a Larracuente ztvárnil postavu Jeffa Atkinse.

007. Natáčení začalo v létě 2016 na skutečné střední škole Analy High School v Kalifornii. Když začal školní rok, musela být vytvořena replika školy, včetně chodby a učeben.

008. Baker's Drugstore, kavárna Monet's a kino Crestmont byly postaveny jen několik bloků od sebe na místech prázdných obchodů v centru města Vallejo v Kalifornii.

009. Některé noční scény byly natáčeny mezi 4. - 6. hodinou ranní.

010. SPOILER: Taneční scéna v páté epizodě se natáčela týden.

011. Na Google mapách je k nalezení snímek, kde štáb i s herci natáčí scénu před Clayovým domem. Tento dům je skutečný a nachází se v San Rafael v Californii.

012. Dylan Minnette pomáhal se soundtrackem k seriálu a podílel se na hudebním vkusu své postavy. V Clayově pokoji jsou k vidění plakáty Dylanových oblíbených skupin jako třeba Arcade Fire, The Shins či Bon Iver.

013. Clay a Hannah mají ve svém pokoji stejný plakát. Když se podíváte pozorněji, můžete si na povšimnout plakátu indické rockové skupiny Arcade Fire, který visí na stěně v pokojích obou dvou.

014. Katherine Langford si knihu Thirteen Reasons Why přečetla v průběhu natáčení. Dylan Minnette ji nikdy nečetl.

015. Nejmladším hercem v seriálu je Devin Druid (Tyler). V době natáčení mu bylo 19 let.

016. Nejstarším hercem, který ztvárnil postavu středoškolského studenta, je Ross Butler (Zach). Je mu 27 let.

017. Pro některé herce, včetně Katherine, která v seriálu obsadila hlavní roli, to byla jejich úplně první televizní role.

018. Několik herců jste již mohli vidět v seriálu Chirurgové. Kromě Kate Walsh (Olivia Baker), kterou jste zde mohli vídat pravidelně, si v tomto seriálu zahrály i další hvězdy 13 Reasons Why - Mark Pellegrino (Alexův otec), Wilson Cruz (Dennis), Ajiona Alexus (Sheri) a Dylan Minnette (Clay).

019. Alisha Boe (Jessica) a Ross Butler (Zach) se společně objevili v seriálu Teen Wolf. Ross hrál Nathana a Alisha hrála Gwen.

020. Když Dylan Minnette (Clay) hrál ve filmu Goosebumps, jeho postava byla zamilovaná do dívky, která se shodou okolností také jmenovala Hannah.

021. Justin Prentice (Bryce) si podobnou postavu zahrál i v seriálu Those Who Can't. Je zajímavé, že se jeho postava v obou případech jmenovala Bryce.

022. Hodně herců se kvůli seriálu setkalo s různými psychology a specialisty, aby lépe pochopili své role.

023. Aby se Kate Walsh dokázala lépě vcítit do role Hanniny matky, navštívila rodinu, jejichž dítě spáchalo sebevraždu.

024. Herci trávili čas se psy určenými k terapii, aby to zlepšilo jejich náladu. Mnoho scén bylo totiž hodně emocionálních a psychicky náročných.

025. Katherine Langford si během pobytu v Kalifornii zakoupila piano a hrála na něj, když se potřebovala uklidnit po psychicky náročných scénách.

026. Christian Navarro (Tony) se kvůli svojí roli musel před natáčením naučit řídit.

027. Miles Heizer (Alex) je blízkým kamarádem zpěvačky Taylor Swift a bývalým spolubydlícím herečky Mae Whitman.

028. Fanoušci si myslí, že Miles Heizer (Alex) a Brandon Flynn (Justin) spolu randí. Miles ale v jednom rozhovoru pro časopis řekl, že jsou pouze přátelé z natáčení.

029. Tommy Dorman (Ryan) a Alisha Boe (Jessica) jsou nejlepší přátelé.

030. Tonyho křížové tetování na zápěstí obsahuje polokoule, což je symbol pro depresi a sebevraždu.

031. Selena Gomez, Alisha Boe (Jessica) a Tommy Dorfman (Ryan) mají na rukou stejné tetování. Všichni tři mají toto tetování na podporu projektu Semicolon, což je nezisková organizace zaměřená na prevenci proti sebevraždám.

032. Selena Gomez má k tomuto seriálu velmi osobní vztah. Kromě toho, že je výkonnou producentkou, má také sama problémy s úzkostí, záchvaty paniky a depresí.

033. Selena Gomez pro tento seriál nazpívala píseň Only You.

034. Tvůrci seriálu vytvořili hlavním postavám autentické instagramové účty. Hannah: itsmehannahbaker, Clay: clayjensen0713, Justin: itsfoley, Jessica: cheerstojess, Zach: dempzee, Courtney: courtney.crimsen, Tony: t0ny.padilla, Ryan: rryan_shaverr.

035. SPOILER: V šesté epizodě seriálu ve scéně, kdy Clay drží v rukou svůj valentýnský list, můžeme těsně předtím, než list roztrhá, zahlédnout Hannino jméno jako první jméno na jeho seznamu.

036. SPOILER: Na konci osmé epizody, když Clay ve svém pokoji hledá staré vydání školního časopisu Ztráty & Nálezy, si můžete všimnout knihy s názvem Broken Symmetries. Je to fyzikální termín, který popisuje fenomén, kdy i naprosté maličkosti dokáží ve velkém systému všechno změnit. Přesně to také popisuje Hannah ve svém příběhu.

037. Clay má na čele jizvu z toho důvodu, aby bylo snadné určit, zda se děj odehrává v přítomnosti nebo v minulosti. Ze stejného důvodu jsou také scény, které se odehrávají předtím, než Hannah zemřela, jasné a pestré, zatímco scény odehrávající se po její smrti jsou vybledlé a tmavé.

038. SPOILER: Scéna, kde Clay pláče ve sprše, je pro výkonného producenta Briana Yorkeyho jedním z nejsilnějších momentů celého seriálu. "Clay není schopný mluvit o svých pocitech s ostatními lidmi. Je takový, jaký jsem býval já, když jsem byl teenager. Tolik se toho ve vás děje a tak málo z toho jste schopní s někým sdílet," vysvětluje Yorkey.

039. SPOILER: "Uvědomuji si, že Hannah Bakerová není dokonalý charakter," říká Jay Asher. V poslední epizodě se Hannah setká s panem Porterem, školním poradcem, a vede s ním naprosto neúspěšný rozhovor o své depresi a sebevražedných myšlenkách. Poté opustí jeho kancelář a brzy na to se zabije. "Je to nedokonalá osoba. Odtáhla od sebe lidi pryč, lidi, o kterých víme, že tam pro ni byli. Mohla být otevřenější. Neudělala všechno, co mohla. I tak si ale myslím, že je v pořádku, když není dokonalá."

040. Díky úspěchu a vlivu seriálu došlo k obrovskému nárůstu počtu volání o pomoc na brazilské linky zabývající se sebevraždami.

041. Postava Jeffa Atkinse v knižní předloze vůbec není.

042. V knize se objevuje postava Jenny Kurtz. Jedná se o stejnou postavu, kterou je v seriálu Sheri Holland.

043. SPOILER: Hannah v knize spáchá sebevraždu tak, že spolyká prášky, avšak v seriálu si podřeže žíly. Scéna je vykreslena velmi surově a bolestivě, aby měla větší dopad na diváky.

044. V knize stihne Clay poslechnout všechny kazety během jedné noci.

045. Na webové stránce thirteenreasonswhy.com si můžete poslechnout Hanniny nahrávky.

Přeloženo ze zahraničních stránek clipd.com, popsugar.com, diply.com, uselessdaily.com, cosmopolitan.com, seventeen.com.
 


Comments

1 rosesforyou | Web | 16. august 2017 at 21:12 | React

WOW! Tento seriál miluju, už se nemohu dočkat až bude druhá série. Jinak fakty skvělý! :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.